Документите се подават от 17.05.2024 г. до 17.07.2024 г. включително, (от понеделник до петък – от 9:00 ч. до 17:30 ч.)
Остават:
-
Кой и как може да подаде документи?
- Лично от кандидата или от
- Упълномощено лице на кандидата, или от
- Негов законен представител, на място в дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес на лицето с увреждане, с
- Писмо с известие за доставяне (обратна разписка) чрез лицензиран пощенски оператор или
- По електронен път съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.), и на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.
-
Къде да подадете документи?
Дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес на лицето с увреждане
-
НЕОБХОДИМИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ СА:
- Попълнено заявление за оценка по образец (Приложение № 1) – може да се вземе на място от дирекция социално подпомагане или да се изтегли от тук.
- Приложете ТЕЛК или НЕЛК решение с определена 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност;
- Приложете документ, удостоверяващ, че лицето е физически и психически годно да управлява електрически мотор за инвалидна количка – от личен лекар.
- Други документи – по преценка
-
ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ
Хора с трайни увреждания (деца и възрастни в трудоспособна възраст), съобразно заявената потребност, независимо дали са учащи, заети, безработни, икономически неактивни.
Изискване към кандидатите е да не са получили финансова подкрепа за задоволяване на заявена потребност от конкретното високотехнологично помощно средство, за което кандидатстват, с едни и същи разходи за идентични или сходни дейности, финансирани едновременно от институция, оперираща с публични средства, за подпомагане подобряване на социално-икономическия статус, активността за социално приобщаване и създаване на по-добри възможности за водене на независим начин на живот.
Всеки допустим кандидат може да подаде само едно заявление, в което да посочи само едно високотехнологично помощно средство в рамките на обявената процедура. Видовете високотехнологични помощни средства, от които кандидатът може да избира, са посочени в Приложение №5 от Методика за подбор на лица с трайни увреждания.
-
Как да кандидатствате?
- Посетете местната дирекция „Социално подпомагане“, кандидатства се по програма за Високотехнологични помощни средства
- Попълнете заявление по образец – Заявление и Карта за самооценка (заявленията се приемат от Дирекция за социално подпомагане. Можете да свалите заявлението и да го занесете вече попълнено в най-близката ДСП от тук: СВАЛЯНЕ ЗАЯВЛЕНИЕ И ВЪПРОСНИК ЗА САМООЦЕНКА
- Приложете ТЕЛК/НЕЛК
- Приложете документ, удостоверяващ, че лицето е физически и психически годно да управлява електрически мотор за инвалидна количка
- Вземете своя входящ номер
-
Следващи стъпки
- Оценката на потребността и полезността от осигуряване на високотехнологичните помощни средства за хора с трайни увреждания се изготвя в 30-дневен срок от подаване на документите за кандидатестване от Комисии за оценка, създадени в Регионалните дирекции за социално подпомагане, където ще се провеждат заседанията им. Оценката се изготвя след задължително провеждане на интервю с кандидата – на място в Комисията или дистанционно чрез средства за видеоконферентна връзка, по избор на кандидата.
- В срок до 7 дни от изготвяне на оценката, Комисията за оценка издава експертна препоръка с ОДОБРЕНИЕ ИЛИ НЕОДОБРЕНИЕ ЗА ИЗБРАНОТО ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНО ПОМОЩНО СРЕДСТВО. Експертна препоръка с одобрение не означава получаване на високотехнологичното помощно средство.
- След изготвяне на оценка на всички кандидати, Агенцията за социално подпомагане съвместно с екипа за управление на проект „Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания“ в Министерството на труда и социалната политика, създаден със заповед на министъра на труда и социалната политика, ще извърши процедура по подбор чрез класиране на всички кандидат-ползватели с издадена експертна препоръка с одобрение.
- Подборът на кандидатите ще се извършва на база изчислената полезност на конкретното помощно средство спрямо степента на ограничена функционалност и работоспособност на кандидата по низходящ ред.
След приключване на подбора лицата ще се включват в списъци на одобрените ползватели по видове високотехнологични помощни средства и ще се насочат към съответните изпълнители по проект „Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания“.
Списъци на одобрените ползватели по видове високотехнологични помощни средства, както и информация за изпълнителите, които ще предоставят конкретните изделия по проект „Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания“, може да изтеглите от следния линк Проект „Предоставяне на помощни средства за хората с трайни увреждания“.
Очакван резултат по проекта: осигурена финансова подкрепа за около 3 300 лица с трайни увреждания като предпоставка за активно социално приобщаване чрез работа, труд, обучение, рехабилитация и др.